Életveszélyes-e költségterv nélkül építkezni?
2021.09.03.A jó építési árajánlat 5 ismérve
2022.01.10.Miért érdemes költségtervezőt használni?
Egy építkezés tervezésekor kiemelt fontosságú hogy a pontos költségekkel már a munka
megkezdése előtt tisztában legyünk. És ez nem csak a megbízó érdeke, hiszen egy magára
adó, alapos és megbízható kivitelező soha nem engedi meg magának, hogy menet közben
változtasson az árain…
És ez nem illúzió! Ma már rendelkezésre állnak olyan költségvetés tervező programok,
amelyek segítségével minden típusú építkezés anyag- és munkaigénye pontosan
kiszámítható és előre beárazható.
Aki manapság új családi házat vagy gazdasági épületet szeretne építeni, vagy egy nagyobb
volumenű felújítást tervez, tudja, hogy költséges beruházásba kezd. Emögött nem csak az
általános szakemberhiány áll, de az építőanyagárak rohamos növekedése is. Ez a szektoriális
fellendülés azonban nem jelentheti és nem is jelenti azt, hogy építtetőként kiszolgáltatott helyzetbe
kellene kerülni. Egy építkezés költsége továbbra is előre kiszámítható és szerződésben
leköthető, amennyiben erre hajlandóság van megbízói és kivitelezői oldalon.
Ha egy beruházás rendelkezik egy kész építészeti, gépészeti és villamossági tervvel, vagy
legalábbis egy írásba foglalt, pontosan definiált megrendelői igénylistával, akkor abból el lehet készíteni a részletes Építési Anyag- és Munkalistát. Egy ilyen lista nem becsléseket, közelítéseket és javaslatokat kell, hogy tartalmazzon, hanem pontos tételeket, mennyiségeket és munkaórákat. Ideális esetben nem konkrét építőipari termékek kerülnek a listába (pl. X cég Y téglája), hanem márkafüggetlen, technikai paramétereket leíró tételek, melyeket később, a kivitelezői ajánlatkérés során az adott kivitelező – a rendelkezésre álló büdzsé függvényében – be tud árazni.
Óvva intenénk minden ingatlantulajdonost, de még a tapasztalt tervező és kivitelező kollégákat is attól, hogy komplett, pontos műszaki tartalom nélkül költségtervezést végezzenek! Saccolni és büdzsét becsülni lehet így, de megállapodásokat kötni aligha. Mivel még egy kisebb volumenű építkezés esetében is kifejezetten magas összegekről beszélünk, így ne feledkezzünk meg arról, hogy a becsült összegtől való csupán néhány százalékos eltérés is milliós nagyságrendű lehet.
Ne becsüljünk, hanem tervezzünk!
A fentiek okán nagy különbség van költségbecslés és költségtervezés között. Míg az első esetben számos részletet nyitva hagyunk és ezzel rizikót vállalunk, addig a második esetben végleges, garantálható és számon kérhető számolást végzünk. Éppen ezért csak annak a kalkulációnak van értelme, amely minden részletet figyelembe vesz (bontástól az alapozáson át egészen a burkolatokig és szegélyekig), és amely így magabiztosan tudja, hogy teljes körű.
Teljes körű építési költségkalkuláció készítésére mindig is volt lehetőség és az igazán tudatos, igényes ingatlantulajdonosok mindig el is várták ezt a kivitelezőktől. Ráadásul manapság egy ilyen kalkuláció elkészítése jelentősen egyszerűbb, mint akár csak tíz évvel ezelőtt volt, hiszen fejlett
informatikai rendszerekkel, öntanuló és beképletezett számolótáblákkal az emberi hibázás lehetősége minimális, így a költségterv biztosan hiány- és feleslegmentes lesz.
Ha Ön épít vagy építtet ajánljuk, hogy használja az ELBA formabontóan egyszerű megoldását, mely beépített automatizmusaival és felhasználóbarát felületével hazánk legegyszerűbb és leghatékonyabb megoldását nyújtja a piacon.
Mert amit az ELBA tervezőjével számoltak, az biztosan annyiba fog kerülni, mint amiről megállapodtak!