A digitalizáció régóta dörömböl az építőipar ajtaján, itt az ideje, hogy ajtót nyissunk neki! – Interjú egy ELBA felhasználóval
2022.12.01.Hogyan tudunk versenyképesebbek lenni, mivel tudunk jobbak lenni? – Interjú Bodrogi Ferenccel
2023.12.22.Milyen a jó árajánlat? Mitől lesz sikeres egy építkezés?
Jó építési árajánlatot nagyon nehéz adni, önmagában egy összetett feladat, rengeteg információ szükséges az elkészítéséhez.
Ahhoz, hogy meg tudjuk mondani, milyen a jó árajánlat, először magát az árajánlat fogalmát kell meghatároznunk.
A kivitelezési árajánlat szinte minden esetben egyedileg készített dokumentum, olyan tevékenységsorozat elvégzésének költségeit tartalmazza, amelynek eredménye egy épület, építmény, esetleg annak része, vagy felújítása. Az ajánlatadó az ebben foglalt árat és feltételeket adja az adott munka elvégzésére.
A jó árajánlathoz legalább két fél szükséges, megkérése a Megrendelő, az elkészítése a munkavégző, tehát a Kivitelező feladata. Harmadikként a Tervező jön be a képbe, mint a kettejük közötti “fordító”, aki az álmokat megépíthető formába képezi le.
A szereplők közösen összeadott információ-halmazát kell alakítani úgy, hogy az ismert körülmények függvényében egy megvalósítható építkezést leírjanak.
Nézzük meg, hogy kik ebben a szereplők és mik ebben a feladataik!
Megrendelő
Megrendelő felelőssége, hogy pontosan meghatározza, mire kéri az ajánlatot. Ha ezt nem tudja, vagy nem kellő gondossággal teszi meg, akkor az eredmény biztosan nem az lesz, mint ami a fejében létezik. A helyzet jobb akkor, ha rendelkezik építési tervekkel, hiszen a megfelelő színvonalú dokumentációnak elégségesnek kell lennie a szakkivitelező pontos árajánlat adásához.
Az itt felmerülő kérdések:
- rendelkezik-e tervekkel
- a tervek megfelelő kidolgozottságúak-e
- rendelkezik-e írásos ajánlatkéréssel,
- rendelkezik-e árazatlan anyag és munkalista leírással, esetleg pontos feladatleírásokkal
- almát az almával fog-e összehasonlítani, vagy inkább a homokba dugja a fejét
Tervező
A Tervezők feladata a megrendelői gondolatok, álmok leképzése, rajzok, leírások és számítások formájában.
A tervezés az alábbi munkarészekből áll:
- rajzok elkészítése
- kiegészítő adatok, műszaki leírások készítése
- számítások (hatósági, gazdaságossági, anyagfelhasználási)
A rajzokat a tervezők általában nagy gondossággal elkészítik, a részletessége a feladattól is függ. Egy átlagos műszaki megoldású házat nem szoktak részletezni, azt a szakkivitelezők a tapasztalatuk alapján megoldják. Amennyiben olyan építészeti megoldásokat terveznek be, hogy egyedi kivitelezési megoldást igényelnek, arról részletesebb terveket kell készíteni.
A műszaki leírások tartalmazzák a tervről nem leolvasható adatokat, sajnos ez a munkarész méltatlanul alulértékelt mind a tervezők, mind a kivitelezők körében. Készíteni egyáltalán nem izgalmas, inkább a muszáj kategória. Elolvasni szintén. Ebből fakadóan kisebb szerepe jut az értelmezésben, mint a terveknek.
A számok világa a harmadik kategória, amiket majd le lehet fordítani a pénz nyelvére is. Ezeket sokszor nem is a tervezők készítik, hanem technikusok, vagy kivitelezők, akik a kivitelezés részletes menetével, feladataival is tisztában vannak.
Látható, hogy a projekt sikeressége, a Megrendelő elégedettsége nagymértékben függ az elkészített számításoktól (álmok lefordítása), hiszen ezek megfelelősége esetén válik előre kiszámíthatóvá az építkezés.
Kivitelező
Kivitelezőként folyamatosan a szakmában dolgozva olyan dolgokra kell figyelemmel lenni, amit a laikus Megrendelő nem tudhat. Gondoljunk bele, egy ember életében általában egyszer építkezik, így amikor találkozik a Tervezővel, Kivitelezővel, a folyamatról alig tud valamit, teljesen a szakemberekre van utalva. Ez számára eleve nem komfortos érzet, mindenfajta változásra, módosításra igen érzékenyen fog reagálni, hiszen minden esetben rengeteg pénzről van szó.
A BIZALOM a kulcs ahhoz, hogy egy építkezés gond nélkül végig tudjon menni. A bizalmat megszerezni és megtartani szükséges, végig a tervezési és kivitelezési munka folyamán.
A BIZALOM megszerzéséhez szükséges feltételek:
- ajánlások, hirdetések, kapcsolatok
- megnyerő kommunikáció
- referenciák, vélemények
- megfelelő minőségű és részletességű árajánlat elkészítése
- profi ügykezelés, ígéretek betartása
- megfelelő szerződés megkötése
A BIZALOM megtartásához szükséges feltételek:
- megfelelő kommunikáció
- ígéretek betartása
- megfelelő elszámolás
Az egyik fél (Tervező, Kivitelező) profi, ebből él, a másik fél általában laikus, vagy kevésbé ért a dolgokhoz. A Kivitelező felelőssége, hogy MINDEN ESETBEN megfelelően tájékoztassa a folyamatokról, várható költségekről, határidőkről, az esetleges veszélyekről a Megrendelőt. Akkor is, ha ez az adott pillanatban kellemetlen.
Gyakori jelenség az építőiparban, hogy a problémákat elcsúsztatják, nem azok kipattanásakor kezelik, és csak az elszámolásnál derülnek ki az eltérések (általában az, hogy drágább lett).
Ezek okai a legritkább esetben rosszindulatúak, fakadnak inkább olyan dolgokból, hogy valamit azonnal meg kell oldani, esetleg nem volt a tervekben, kiírásban. A magyar kivitelezők megszokták, hogy a megfelelő előrehaladás biztosításához rengeteg döntést kell meghozniuk, sokszor a Megrendelő helyett is. Megrendelő viszont nem szereti, hogy helyette hoznak döntéseket, kész helyzet elé van állítva.
Az ajánlatadáskor Kivitelező, bármilyen rutinos is, ugyanúgy át kell, hogy lássa a terveket, ajánlati kiírást, ahhoz, hogy minél kevesebb konfliktusba kerüljön később az építkezés folyamán.